2018 Yılının En Önemli Yenilikleri

Populer Science dergisi her sene olduğu gibi bu senede on başlıkta bilim ve teknolojinin en önemli yeniliklerini derledi. Gelin ilk beş kategori ile başlayalım. Uzay ve havacılık, güvenlik, otomotiv, ev aletleri ve cihaz alanlarında yılın en iyilerine bir bakalım.

Populer Science dergisine göre bilim ve teknolojide en iyiler

Populer Science dergisi bilim ve teknolojide on farklı kategoride 2018’in en önemli yeniliklerini derledi.

Dergiye göre uzay ve havacılık kategorisinde yılın en önemli yeniliği Parker Güneş Sondası oldu. Saatte yaklaşık 700.000 km hıza ulaşabilen uzay aracı Ağustos’ta güneşe doğru yola çıktı.

Dergi tek başına kullanılan Vr gözlüğü Oculus Go’yu yılın cihazı seçti. Facebook’un ürettiği cihaz sanal gerçekliği bilgisayarlara bağımlı olmaktan kurtarıyor. Binden fazla sanal gerçeklik deneyimi ile birlikte kullanıma sunulan Oculus Go bu alanda bir devrim olarak kabul ediliyor.

Otomotiv kategorisinde yılın aracı asfalt dışında da güvenle kullanılabilen ilk 4×4 elektrikli araç Jaguar I-Pace oldu. Sıfırdan yüze 5 saniyenin altında çıkabilen araç üzerinde gittiği zemini algılayarak güç dengesini buna göre değiştirebiliyor. Aracın bataryası 40 dakikada yüzde 80 doluluğa ulaşabiliyor.

3M tarafından geliştirilen Post-it Extreme Notes ev aletleri kategorisinin kazananı oldu. Evin dış duvarına bile kolaylıkla yapışabilen bu post-it kağıtları yere düşüp kaybolan not derdini ortadan kaldırıyor.

Güvenlik konusunda yılın ürünü Lockheed Martin’in geliştirdiği Onxy adlı dış iskelet seçildi. Bu iskelet 45 kilo ağırlık taşıyan bir askerin normalden iki kat uzun süre hareket edebilmesini sağlıyor.

2018 yılının en önemli yenilikleri

Populer Science’a göre yılın en iyilerini duyurmaya devam ediyoruz. Sırada eğlence, dinlence, yazılım, mühendislik ve sağlık kategorileri var. Bakalım bu alanlarda yılın en iyi buluşları, ürünleri neler olmuş!

Eğlence sektörünün kazananı Fortnite oyunu. Dergi Fortnite’ı yılın oyunu seçti. Platform bariyerini ortadan kaldıran oyun mobil oyuncuların bilgisayar ve konsol oyuncularıyla mücadele edebilmesini sağlıyor. Oyun tüm zamanların finansal en çok başarı elde eden oyunlarından biri oldu.

Dinlence kategorisinde yılın ürünü Thermacell Radius Zone’nin piyasaya sürdüğü sivrisinek kovucu. Bu cihaz koku yaymadan kokulu mumlar yakmak zorunda bırakmadan ve hiçbir ses çıkarmadan sivrisinekleri bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırıyor.

Sağlık kategorisinde yılın ilacı Novartis ve Amgen tarafından geliştirilen Aimovig oldu. Bu ilaç migren hastalarının ağrılarını yarı yarıya azaltabilen ilk ilaç oldu.

Dergi insanlarla robot olduğunu belli etmeden konuşabilen Google Duplex sesli asistanı yılın yazılımı olarak anons etti. Gerçek bir asistanın yapması gereken her şeyi yapan Google Duplex kullanıcısının adına telefon görüşmeleri bile yapabiliyor.

Mühendislik alanında yılın malzemesi Tredje Natur tarafından geliştirilen Climate Tile oldu. Bu ürün üzerinde bulunan küçük delikler sayesinde yağmur suyunun kaldırımda birikmesini engelliyor, böylece su baskınlarının önüne geçiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir