Bahçe Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bahar demek neşe demek, keyifli anlar demek! Yeşillikler içinde keyifli sohbetler demek. Keyifli sohbetler demek muhteşem bir bahçe demek. Peki bahar geldiğinde bahçemizi nasıl canlandırmalıyız? Nasıl keyifli, ferah bir mekan oluşturmalıyız?

Bahçe dekorasyonunda yaygın olarak kullanılan en önemli mobilya hasırdan ve tik ağacından yapılan ürünlerdir. Hasır mobilyalar, sıcaktan ve soğuktan etkilenmeyen, kaliteli ürünleri uzun yıllar bakım gerektirmeden rahatlıkla kullanılan, doğal olduğu için bulunduğu mekanla kolaylıkla uyum sağlayabilen mobilyalardır. Tik ağacı ise Uzakdoğu ülkelerinde yetişen nadir bulunan bir ağaçtır. Tik ağacı her türlü hava koşuluna dayanıklıdır.

Hasır mobilya alırken öncelikle alınan malzemenin kaliteli olması önemlidir. Lekesiz, hasır çaplarının eşit olması gerekir. Kesinlikle kırılgan, seyrek ve esnek olmamalıdır. Hasırlar gergin, uç bitim yerleri iyi gizlenmiş ve düzgün örülmüş olmalıdır.

Hasır mobilyalar doğal ürünler oldukları için su ile yıkamak yerine fırça ve ya bez ile silinmelidir. Aşırı nemli ortamlarda bırakmak hasır ürünlerin küflenmesine sebep olabilir. Periyodik olarak ilaçlanarak böceklenmenin önüne geçilmelidir.

Tik ağacından yapılmış bir ürün satın alırken yapım şeklinin nasıl olduğunu bilmek çok iyi olacaktır. Devlet gözetiminde kesilen, uygun makinelerde kurutularak yapılmış mobilyalar en kaliteli mobilyalardır. Tik ağacı yağlı bir ağaçtır. Bu nedenle eksilen yağlarını tamamlamak için senede birkaç kez tik yağı ile yağlanması gerekir.

Bunların dışında bahçe dekorasyonu için kullanılacak mobilyaların seçiminde rahatlığı, kullanışlığı ve uzun ömürlülüğü dikkat edilmesi gereken hususlardır. Diğer hususları ise dayanma süresi, kaplama alanı, bakım masrafları, ağacın cinsi, cilasının düzgünlüğü, rahatlık ve en önemlisi fiyattır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir