Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Şık ve modern bir banyonun evinin bir köşesinde bulunmasını kim istemez! Banyo evimizin ve hayatımızın vazgeçilmez mekanlarından birisi olmakla birlikte yanlış dekorasyon tasarımlarıyla hiç sevilmeyen bir yer olabilir. Bu nedenle banyo dekorasyonuna çok dikkat edilmelidir. Örnek olarak banyonun büyüklüğü, aydınlık olup olmadığı banyo tasarımlarında önem arz eder.

Banyolarda bulunması gereken mutlak eşyalar vardır. Bunlar duşakabin, küvet, lavabo, klozet ve dolaplardır. Banyo tasarımlarında bu eşyaların düzenlemesine dikkat etmek gerekir. Önceden tasarlama yaparak duşakabinin yerini ve ya diğer eşyaların yerini iyi tespit etmek gerekir.

Şimdi banyo dekorasyonunda neler yapabiliriz, ona bakalım. Banyonun ferah gözükmesi için elimizden geldiği kadar banyoyu geniş göstermeliyiz. Bu nedenle rahat hareket edebileceğimiz bir yer oluşturmalıyız. Klozetinizi elinizden geldiği kadar giriş kapısından uzat tutmaya çalışın. Banyonuzu geniş göstermek için şimdilerde moda olan duvara monte klozet ve sifonları tercih edebilirsiniz. Küvetinizin ve ya duşakabinizin önüne rahat hareket edebileceğiniz bir alan bırakın. Önünü hareketinizi engelleyecek tasarımlardan kaçının.

Banyolarda aydınlatma da çok önemlidir. Banyoyu daha ferah ve daha modern gösterecek olan etkenlerden biriside bol ışık almasıdır. Eğer banyonuz pencere koyacak kadar büyükse sakın pencerenin önüne panjur ya da içerisini karanlık gösterecek koyu renk perde kullanmayın. İçerisini göstermeyen renkli perdeler tercihiniz olsun. Eğer banyonuzda pencere yoksa spot lambalar kullanarak banyonuzu aydınlık ve modern gösterebilirsiniz. Banyonuzda tavana ve ya yan duvarlara yerleştireceğiniz spot lambalar çok şık duracaktır.

Banyonuzdaki dolap dekorasyonunu gelince, dolaplarınızı enine değil de boyuna kullanmak daha avantajlıdır. Hem görsel olarak daha iyi durur hem de malzemelerinizi koyacak daha geniş bir alana sahip olursunuz. Dolapların üzerinde de aynalar kullanarak banyonuzu geniş, aydınlatmada tercih ettiğiniz spot lambalarla daha aydınlık göstermesine yardımcı olursunuz.

Banyonuzun duvarlarında doğru bir tasarımla muhteşem bir görüntü elde edebilirsiniz. Büyük, açık renk ve desenli fayansları tercih edebilirsiniz. Tercih ettiğiniz bu fayanslar ile banyonuzu aydınlık, şık ve modern bir mekana çevirebilirsiniz. Banyo zemininde de açık renkte ve su geçirmez parkeleri kullanmakta fayda vardır.
Şu son zamanlarda banyolarda aksesuar kullanmakta moda. Bu aksesuarlara örnek olarak bir çerçeve, çiçekli bir vazo, rengarenk kokulu sabun ve mumlar, kilim deseninde paspaslar verilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir