Çocuk Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuk odası, çocuklu ailelerin en çok özendiği odalardan bir tanesidir. Aynı zamanda çocuk odası dekorasyonu en çok dikkat edilmesi gereken odalardan birisidir. Çocukların dünyayı keşfettikleri, oyunlar oynadıkları, uyuyup dinlendiği bu odalar kendi zevkinize göre değil, öncelik olarak çocukların rahatlığını ön planda tutarak dekore etmelisiniz. Dolayısıyla sadece estetik açıdan göze hoş gelen kirleneceğini ve leke tutan herhangi bir mobilyanın kısa sürede sizin için bir kabusa dönüşebileceğini de unutmamanız gerekir.

Çocuğunuz çok küçük değilse ve yavaş yavaş kendi zevk aldığı şeyler olmuşsa, çocuk odasının dekorasyonunda etkenleri dikkate almak gerekir. Çeşitli hayvan motiflerinden tutan da futbola kadar bir çok temayı öne çıkarabileceğiniz gibi, renk seçiminizde de odanın asıl sahibine danışmaktan zarar gelmez. Şunu unutmamak gerekir: Çocuklar genellikle parlak renkleri, desenli duvarları, odanın içinde saklanabilecekleri küçük sığınakları çok severler.

Çocuk odası için mobilya seçerken dikkat edilmesi gerekenlere birkaç örnek verebiliriz.

• Mobilyaların köşe ve kenarlarının çok sivri olmaması,
• Altı boş yatak alacaksınız yatağı tutan sütunların mutlaka sapasağlam olması,
• Mobilyalarda kullanılan boyanın zehirli kimyasal maddeler içermediğinden emin olmalıyız.
• Çocuk odasındaki tüm mobilyalar çocuğun tırmanarak veya asılarak devrilmeyecek bir şekilde sabitlenmelidir, mümkünse duvara monte edilmelidir.

Unutmayın, çocuklarımız bizim için çok kıymetli varlıklardır, onların güvenliği için önleyici tedbirlerimizi almalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir