Deprem Bilgi Sistemi

Türkiye’de sık sık meydana gelen depremler ülkemizin bir deprem bölgesinde olduğu gerçeğini her zaman hatırlatır. Kandilli Rasathanesi deprem öncesi ve deprem sonrası için bilgi veren bir sistemi E-devlet üzerinden ulaşıma sunan iki yeni uygulama başlattı.

Kandilli Rasathanesinin yeni uygulaması neler sağlıyor?

Türkiye’de deprem izleme, erken uyarı ve güçlendirme konusunda birçok proje geliştiren Boğaziçi Üniversitesi Kandile Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü yeni bir mobil uygulamayı hayata geçirdi. Deprem Bilgi Sistemi adı ile akıllı telefonlara yüklenebilen uygulamanın amacı Türkiye’nin yakın çevresinden gerçekleşen depremler hakkında kullanıcıları bilgilendirmek. Uygulama aynı zamanda kullanıcıların bulundukları konumda meydana gelmiş olan tarihi depremlere de harita üzerinde görüntülenmesine imkan tanıyor. Uygulama bir deprem olduğunda bunu hisseder ve uygulamayı cep telefonuna veya tabletine kurmuş olan kullanıcılara depremi nasıl hissettiğini ve Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’ne iletme imkanı sunuyor. Bu sayede herhangi bir deprem olduğunda bu depremin nerede, nasıl hissedildiği ve depremin verdiği hasarın konumunun tespiti mümkün oluyor.

Veri toplama işlemine kullanıcıları da dahil eden uygulamanın bilimsel çalışmalara büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

En çok sorulan sorulardan birisi deprem sonrası acil toplanma yerlerini nasıl bulabiliriz?

Deprem sonrası acil toplanma yerleri e-devlet’te yer alıyor.

Deprem sonrası gündeme gelen başka bir önemli konuda acil toplanma yerleri oldu. Acil toplanma alanlarına dair en güncel bilgiler e-devlet platformunda yer alıyor. E-devlete giriş yaptıktan sonra Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD’ın verdiği hizmetler içerisinde acil toplanma alanını öğrenmek istediğiniz adresin il, ilçe, mahalle ve sokak bilgilerini sisteme girip toplanma alanınızı sorgulayabiliyorsunuz.

E-devlet şifresi PTT üzerinden alınabileceği gibi mobil bankacılık, mobil imza gibi yöntemlerle alınarak e-devlet’e giriş yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir