En Sağlıklı Baharat Hangisi!

Baharatın gelişiminin en önemli olduğu bir coğrafyadayız. Baharatın sağlık yönü tarihte daha iyi bilinmiş, son zamanlarda da günümüzde önem kazanmıştır. Günümüzde Türk mutfaklarında da baharatlar önemli bir yer alır. Bunların içinde sağlıklı olan kırmızıbiber, fesleğen, nane, kekik, anason gibi baharatlar çokça kullanılır. Ancak Uzakdoğu mutfağından gelen zerdeçalı, tarçını da baharat stokumuzun içerisine koymamız lazım. Çünkü zerdeçalın bir sağlık mucizesi olduğu hakkında herkes hemfikir.

Zerdeçal tam 12 ayrı ilacın görevini yapabiliyor. Zerdeçalın içerisinde 140 üzerinde madde vardır, ama bunun hangisinin neye iyi geldiği tam olarak bilinmiyor. Bir tanesi bunamaya iyi geliyor, bazıları eklem ağrılarını gideriyor, bazıları anti kanser etkili, bazıları damar duvarı dostu, bazıları bağışıklığı uyarıyor, yani çok farklı etkileri var.

Peki ne kadar zerdeçal alınmalıdır. Kök zerdeçal alırsanız günlük 5 mm yani yarım santim kesip ezerek salatanıza, çorbanıza koyabilirsiniz. Ya da toz zerdeçal kullanacaksınız dörtte bir çay bardağı oranında zerdeçal günlük olarak yeterlidir. Ancak bunları kullanırken makul ölçüde kullanarak kademe kademe artırmalıyız. Alerjisi olanlar, böbrek ve safra kesesinde taş olanlar için rahatsızlık verebilir.

Sadece ben zerdeçal yerim başka baharat kullanmam anlayışı olmamalıdır. Biraz zerdeçal, biraz karabiber, biraz keten tohumu, biraz tarçın, biraz kırmızı biber olarak farklı baharatları da kullanmalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir