Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi

Perdeler dekorasyonun önemli bir parçasıdır. Dekorasyonu tamamlayan, mobilyalara canlılık katan, evin havasını değiştiren bir öğedir. İnsanların tarzını yansıtarak dekorasyonu sıradanlıktan kurtarır. Estetiğin yanında işlevseldir.

Dekorasyonda perde seçimini yaparken sıralamamız genellikle mobilya ve duvar renklerini seçtikten sonra yapılmasıdır. Ama kesinlikle bu sıralamada olacaktır diye bir kural yoktur. Çünkü dekorasyon genel olarak insanlara göre değişen bir zevktir.

Çok çeşitli perde stilleri olduğu için seçim yapmak zor olabilir. Bu nedenle bazı kriterleri ön planda tutarak seçenekleri azaltabiliriz. Bu kriterlerden bazıları odanın dekorasyon şekli, pencerenin yapısı ve bireysel zevklerdir. Öncelikli olarak perde seçiminde daha doğrusu dekorasyonda seçimlerimizde bireysel beğenilerimiz ön planda olmalıdır. Sonrasında diğer kriterleri değerlendirmeliyiz. Evin dekorasyon şeklinde duvar renklerini, mobilya model ve renklerini, pencerenin yapısı ve boyutunu sayabiliriz. Perdenizi duvar renkleri ile uyumlu bir renkte seçebileceğiniz gibi tam karşıtı renkleri de tercih edebilirsiniz. Pencerenin boyutu ve tarzı da perde seçiminde önemlidir. Pencereler Fransız balkon, uzun ya da geniş şekilde olabilir.

Perde seçiminde diğer dikkat edilmesi gereken noktalar

 Titiz insanlar için perdenin kolay temizlenebilir olması gerekir. Yıkanabilir ya da kuru temizleme yapılabilir kumaşlardan perdeler seçilmelidir.
Yatak odasında perde seçiminde bulunurken perdelerin yere kadar uzun olmamasına özen gösterin. Yatak odasını daha geniş ve ferah gösterecektir. Aynı zamanda estetik açısından yatak odasında dikkat edilmesi gereken husus perdeler ile yatak örtüsünün uyumudur. İkisinin uyumu yatak odanızın ahengini artıracaktır.

 Yatak odasında rahatça uyuyabilmek için ayrıca güneşlikler kullanabiliriz.
 Genç odalarında ve ya çocuk odalarında daha renkli, daha dinamik perdeler seçebiliriz.
 Perde seçiminizi yaptıktan sonra aksesuarlar kullanarak perdelerinizi daha da zengin gösterebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir