Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi

Dekorasyonda renk yapılan çalışmayı öne çıkarmak, bir etki yaratmak bakımından önemlidir. Satış personelleri renkler hakkında gerekli bilgilere sahip olarak müşterinin mobilya ve dekorasyonu nerede ve hangi amaçla kullanacağı konusunda fikir verir. Renklerden insanlar çeşitli şekilde etkilenirler. Kimine göre bir huzur, ferahlık verebileceği gibi kimilerini de kötümserliğe neden olabilir.

Kısaca renkler hakkında bilgi verirsek. Ana renkler mavi, kırmızı ve sarıdır. İki ana rengin karışımıyla ortaya çıkan renk tamamlayıcı renktir.

Mavi: Dünyanın hakim rengidir. Dinlendiriciliği ve edilgenliği anlatır. Ayrıca sınırsızlığı, huzuru, güveni simgeler.

Kırmızı: İştah açar. Dünyadaki gıda şirketlerinin çoğunun logosu kırmızıdır. Kırmızı kan akışını hızlandırır.

Sarı: Neşeyi anlatır. Ayrıca geçiciliğin sembolü, hüznün ve özlemin rengidir.

Yeşil: Sessizliği anlatır. Doğanın ve baharın rengi, yaratıcılığı körükleyen, güven verici bir renktir.

Ev dekorasyonunda renk uyumu nasıl olmalıdır?

Ev dekorasyonunda eşyaların birbirleriyle renk uyumu çok önemlidir. Bu renk uyumunu sağlamanın yollarından bazıları duvar rengi ile zemin rengini, mobilya rengi ile halı rengini aynı renk kullanmaktır.

• Salonda koyu renk mobilyalar kullanacaksanız halı ve perdenin renklerini açık renk tercih edebilirsiniz.
• Duvar ve mobilyalarınız aynı renkte ise yine aynı renklerde yastık, lambader ve çiçekler kullanarak renk uyumunu sağlayabilirsiniz.
• Zemin tercihiniz açık bir renk ise mobilya, perde ve halılarınızda koyu renkler kullanarak renk uyumunu oluşturabilirsiniz.

Salon dekorasyonunda renk seçimi

• Salonun rengi ortamda ağırlıkla bulunan doğal renklere göre belirlenmelidir. Perde rengini seçerken duvar rengi ile kontrast oluşturacak renkleri tercih edebilirsiniz.

• Oturma grubu koltukları, halı ve sandalyenin döşemeleri duvar rengi ile kontrast oluşturmalıdır. Bu tercihe göre biraz acık ve koyu olabilir.
• Biraz daha etki oluşturmak istiyorsanız dekoratif objeleri yani vazo, abajur ve çiçekleri kullanabiliriz.

Yatak Odası dekorasyonunda renk seçimi

• Yatak odasında renk seçimi yatak odasının rahatlık ve sessizliğin ön planda olması gereken odalardan birisi olduğu için ağır renkler yerine yumuşak renkleri tercih etmelisiniz. Mavi, açık yeşil, pembe tonlar ve morun tonlarını kullanabilirsiniz.
Evin iç dekorasyonunda en önemlisi hangi renklerin kullanılacağıdır. Birbirine zıt renkler mi kullanacaksınız , yoksa kontrast renkler mi? İşte en önemlisi bu kararı vermeniz olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir