Ev Zemin Döşemesi Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ev dekorasyonunda zemin döşemesi öncelikle seçilmesi gereken malzemelerin başında gelir. Seçtiğinizin malzemenin kalitesinin yanı sıra görünümü ve rengi de önemlidir. Zemin döşemesi evde en çok yıpranmaya müsait malzemedir. Bu nedenle dayanıklı olması gerekir. Zemin döşemesinde tercih edebileceğiniz malzemeler laminat, lamine parke, masif ahşap, doğal taş, seramik ve halıdır. Çeşitli renklerde ve dokularda seçenekleri mevcuttur.

Sert zemin malzemeleri uzun yıllar dayanıklıdır ve aynı zamanda estetik görünüme sahiptirler. Maliyetleri bakımından laminat ürünler daha uygundur, masif parkeler ve ahşap ürünler maliyet bakımından daha pahalıdır.
Laminat ve lamine parke ürünler ekonomik bakımdan ucuzdurlar. Ancak uzun ömürlü değillerdir. Masif ahşap uzun ömürlü, dayanıklıdır. Yüzeyi bir çok defa zımparalanıp cilalanarak kullanım süresi arttırılabilir. Beş yılda bir zımparalanıp cila attırılması tavsiye edilir. Ayrıca ahşap zemin kullananlar için mobilyalarını kaydırarak çekmemesi önerilir.

Zemin döşemesinde kullanılan seramikler dayanıklıdır, çeşitli renk, desen ve doku seçeneği bulunmaktadır. Taş, mermer ve parke görünümle seramikler kullanılarak zemine farklı görünümler verilebilir.

Dekorasyonda zemin seçimini yaparken tercih edilen renkte göz ardı edilmemelidir. Zemin malzemelerinin kullanılacağı mekandaki zemin, duvar ve mobilyaların renk uyumu çok iyi yapılmalıdır. Bütün malzemelerin aynı renk olmasından kaçının. Duvar renkleri koyu ise zeminde kullanılan renginde koyu olmasının mekana olumsuz bir hava getireceği unutulmamalıdır. Eğer açık renk bir duvara sahipseniz gri ve kahverengi tonlarda mobilya ve zemin rengi tercih edebilirsiniz. Temizlik sevenler kimselerinde koyu renkli zeminde kir ve tozları daha fazla göstereceği hususunu unutmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir