Evde Sağlıklı Yoğurt Nasıl Yapılır?

Sofralarımızın şüphesiz vazgeçilmezi yoğurt. Onkoloji doktoru Yavuz Dizdar en iyisi evde mayalamak dedi, iyi yoğurdun sırlarını verdi. Peki evde sağlıklı yoğurt nasıl yapılır?

Gerçek yoğurt eğer manda değilse kas katı olmaz. Endüstrinin işlemi o katılaşma işlemine neden oluyor. Yani başka deyişle piyasadan alınan hazır yoğurtlar gerçek yoğurt değildir. Gerçek yoğurt hafif sulanır. Bıraktığınız zaman aldığınızda mutlaka sulanır ve suyu özellikle besleyicidir.

Mide ve bağırsak dostu yoğurdun özellikle evde yapılması şarttır. Öncelikle iyi bir süt bulacaksınız, ev yoğurdu dediğiniz zaman bu açık süttür.

Evde iyi ve sağlıklı bir yoğurt mayalamanın birinci şartı pastörize edilmeyen açık süt bulmak. Günlük pastörize sütte alabilirsiniz ama onların hepsi belli bir işlemden geçiyor. Homojen hale geliyorlar, iyi süt bulma şansımız bu zamanda artık var, yeter ki arayalım.

Kaynatılan süt oda sıcaklığına gelince mayalanıyor. Hazır mayalar var, onlardan kullanabiliriz aynı zamanda yoğurttan da maya yapabilirsiniz. Standart diye bir yoğurt yok.

Bebekler için özellikle çocuklar için tatlı ama erişkinler için ekşisinin daha makbul olduğunu da söyleyebiliriz.

Eve hastalık girmesini istemiyorsanız her gün en az bir kase yoğurt yenmesi gerekir. Kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız bol bol yoğurt yemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir