Evimizi Boyarken Nelere Dikkat Etmeliyiz!

Evinizin renklerini belirlerken hangi boyaları tercih etmeliyiz? Boya seçerken hangi hususlara dikkat etmeliyiz?

Evimizi boyamaya başlamadan önce ilkönce boya rengini belirleyelim. Peki boya seçerken nelere dikkat etmeliyiz. Öncelikle boya seçerken boyanın silinebilir olup olmadığı, parlaklığı, kokusu, kuruma süresi ve fiyatı göz önünde bulunduracağımız hususlardır. Bunları dikkate alarak ve rengini de belirledikten sonra boyama işlemine geçebilirsiniz.

Boya işlemine başlamadan önce boyayacağımız yüzeyi kontrol edelim. Yüzeyde herhangi bir rutubet ve küf gibi bir sıkıntı mevcutsa öncelikle bu sıkıntıları gidermeliyiz. Nemden dolayı kabaran ve sıvaları dökülen noktalar varsa bu yüzeyleri macun ile tamirat yapmalıyız. Macundan sonra zımpara ile düzelterek boyama işlemine geçebiliriz. Bu yüzeylerde istenilen sonuçları elde edebilmek için iki kat boya yapmak gerekebilir.

Boyama işlemine öncelikle tavandan başlanmalıdır. Tavandan sonra yan yüzeylere geçilmelidir. Boyama işlemini fırça, rulo ve ya otomatik tabanca boyaları ile yapabilirsiniz. Evlerimizde boya yaparken genellikle rulo fırçaları tercih edin. Rulo fırça ile boyayamadığınız noktaları da fırça ile boyayarak kapatabilirsiniz.

Evinizde eşya bulunurken boya yapmak çok zahmetli bir iştir. Boyaya başlamadan önce kırılabilecek eşyaları oda içerisinden çıkarmak en mantıklı iş olacaktır. Diğer kalan eşyaları da odanın orta bir yerinde toplayarak üstünü bir bez ile örtüp boya sıçramasına engel olabilirsiniz.

Eviniz için ne kadar boyaya ihtiyacınız olacağınızı da hesaplamak için basitçe yöntemler kullanabilirsiniz. Genellikle duvar alanı tabanın yaklaşık 2,2 katına yakın boya ile boyanır. Bunun yanında alacağınız boya markasının üzerinde de ne kadarıyla kaç metrekarelik alan boyanabileceği belirtilmektedir. Bu bilgileri kullanarak hesaplayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir