İstiklal Madalyalı Kahraman: Vecihi Hürkuş

Vecihi Hürkuş 6 Ocak 1896’da İstanbul’da doğdu. Birinci Dünya Savaşı sırasında uçakların teknik bakımı ile görevlendirildi. Bağdat cephesinde geçirdiği kazaya rağmen Yeşilköy Tayyare Mektebi’ne yazılarak pilot oldu. Eğitimini tamamladıktan sonra Kafkasya Cephesine gönderildi. Uçuşları sırasında Rus uçaklarını düşüren Vecihi Hürkuş düşman uçağını düşüren ilk Türk pilot oldu. 1918 yılında bir av uçağı tasarladı ancak Mondros Mütarekesi yüzünden tasarımını gerçekleştiremedi.

Hürkuş TBMM tarafından 3 kez takdirname verilen tek kişidir.

1923 yılında ganimet olarak Yunanlılardan ele geçirilen motorlardan yararlanarak ilk Türk uçağı Vecihi K6’yı imal etti.

28 Ocak 1925’te yaptığı ilk uçuş sonrası havalandığında izin almadığı gerekçesiyle cezalandırıldı. Bu olay sonrası askeri havacılıktan ayrılarak sivil havacılığa yönlendi.

1930’da Kadıköy’de bir keresteci dükkanını kiralayarak 3 ay içerisinde ikinci uçağı olan Vecihi 14’ü inşa etti. Bu uçak ilk Türk sivil uçağı olarak kabul edilir.

Hürkuş, 1932’de Vecihi Sivil tayyare mektebi isimli ilk Türk Sivil Havacılık okulunu açtı. Okulda ilk Türk kadın pilotu olan Bedriye GÖKMEN ile birlikte 12 pilot yetiştirdi. Atatürk’ün yoğun isteği üzerine 1936 yılında Türk Hava Kurumu’nda eğitim verme başladı. 1954 yılında ilk sivil havayolu şirketi olan Hürkuş Havayolları’nı kurdu. Türk havacılık tarihinin en üretken ve girişimci kişilerinden olan Vecihi Hürkuş, Ankara’da 16 Temmuz 1969 tarihinde vefat etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir