Obezite İle Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

Obezite ciddi bir sağlık problemidir ama tedavisinin birinci basamağında cerrahi yoktur. Obezite ile mücadele de önce cerrahi dışındaki yöntemleri göz önünde bulundurarak çözülmesi gerekir. Bunlar nelerdir? Yani diyet, biraz hareket, yediklerine dikkat, yaşam koşullarında değişiklik. Bu yöntemler ile çözülemeyen obezite problemleri olduğunda ve şartlar oluştuğunda ancak cerrahi düşünülebilir.

Türkiye’de yapılan son çalışmalarda görüldü ki insanların yüzde 46’sı fazla kiloludur. Yine bu çalışmada kadınların yüzde 41’i morbid obez sınırına gelmektedir, erkeklerinde yüzde 20’si. Genele bakıldığında iki buçuk milyon insanın cerrahi olarak obezite tedavisine ihtiyaçları vardır.

Nelere dikkat edilmesi gerekir. Obezite cerrahisi eğer şartları oluşmuşsa birinci dikkat edilmesi gereken şartların oluşmuş olmasıdır. Vücut kitle indeksi denen bir indeks ile tartılır. 35’in üzerinde olanlar ve artı yandaş hastalığı olanlar diyabeti, metabolik rahatsızlıkları, astım şikâyeti, eklem rahatsızlıkları, yüksek tansiyon gibi.

İkinci önemli şart ise vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalar. Bu hastalar cerrahiye uygun hastalardır. Ama parantez açılması gerekir ki bugüne gelinceye kadar cerrahi dışında kilo vermekle ilgili bütün yöntemlerin denenmiş olması gerekir. Şayet başarılı olamazlarsa cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir