Süper Lig’e adı verilen Cemil Usta kimdir?

“Ben Trabzonspor’un kaptanıyım. Para için başka kaptanların arkasında sahaya çıkmak bana yakışmaz. “
Cemil Usta. 2019-2020 sezonunda Süper Lig’e adı verilen Cemil Usta kimdir?

Cemil Usta Trabzonspor’un dozer lakaplı efsane kaptanı. Süleyman Seba, Hasan Doğan, Turgay Şeren, İlhan Cavcav ve Lefter Küçükanyondanis’ten sonra Spor Toto Süper Lig’de Cemil Usta sezonu oynanacak.

Trabzon doğumlu Usta, futbola şehrin kulüplerinden Sebat Gençlik Kulübü’nde başladı. 3 yıl sonra efsaneleşince Trabzonspor’a transfer oldu. Bordo mavililer o dönem ikinci ligde idi. Takım 1974 yılında Birinci lige yükselirken hemen ertesi sene şampiyon olmayı başardı. Hem de üst üste iki kere. Bu futbol tarihinde Anadolu devrimi olarak adlandırıldı. Cemil Usta işte o efsane kadronun sol bekiydi. Güçlü yapısı nedeniyle dozer lakabını aldı. İşte bu dönemde transfer teklifleri geldi ancak hiçbirini kabul etmedi. “Ben Trabzonspor’un kaptanıyım. Para için kulübümü terk edip başka kaptanların arkasında sahaya çıkmak bana yakışmaz” dedi.

Cemil Usta, yeşil sahalara 1978 yılında veda etti ama ne futboldan ne de Trabzonspor’dan uzak kaldı. Kulübün alt yapısında çalıştı. Ülke ve Karadeniz futbolunun efsanesi Cemil Usta 2003 yılında aramızdan ayrıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir